5 Mart 2013 Salı

Günlerin getirdiği gözyaşı ve hüsran, Kasımpaşa 2 Trabzonspor 0

Neredeeeen nereye.. 2007'den 2013'e günlerin getirdiği... Ersun Yanal'ın 2007 yılında dibe vurmuş Trabzonspor'un başına geçmesiyle başlayan (keşke hep kalsaydı ve bugün takımın başında 7.yılına girseydi) ve Şenol Güneş yönetiminde 2010-2011 sezonunun 82 puanla kapatılmasıyla da zirveye çıkan Trabzonspor'un yükselişi, bir sürü "iç-dış" nedenden dolayı devam edemedi. Sonrası ise zirveden aşağı tepe taklak yuvarlanmak suretiyle paldır küldür geri gidiş ve bugün itibariyle de küme düşme hattının 3 puan üzerinde dibe oturuş..

2007-2013, bir dibe vuruştan bir diğer dibe vuruşa geçen 6 yıl... Sonuçta gene yalan olan bir sezon daha...

Dibe oturdu diyoruz, zira bundan daha dibini düşünmek bile istemiyoruz Trabzonspor için.. Ve Trabzonspor taraftarı için acılarla dolu yeni bir sürecin başlangıcı..

Trabzonspor taraftarı olmak işte biraz böyle birşey.. Her 10 yılın 2-3 yılı heyecanlı ve ümitli (ümit garibin ekmeği işte) geçer, 2-3 yılı ortalama geçer, kalan 4-5 yılı ise acı, gözyaşı, çile, işkence... İnsan hayattaki sıkıntılardan kurtulmak için bazen tuttuğu takımıyla mutlu olmak ister, ama Trabzonspor taraftarı için bu durum önümüzdeki birkaç yıl pek mümkün değil... O yüzden, sevgilinizle kavga etmeyin, iş ve maddi konularda dara düşmeyin, zira Trabzonspor sizi bir süre teselli edemeyecek...


Ersun Yanal'la beraber kurulan 2007-2008 kadrosuna gitmek lazım süreci tam olarak anlamak için.. Sadri Şener, kendisinden beklenen vizyonu gösteriyor, Ersun Yanal ise pörtföyündeki futbolcuları bir bir takıma kazandırıyordu.. Selçuk, Egemen, Colman, Ceyhun, Gökhan Ünal ve Cale gibi isimlerle bir iskelet oluşurken daha sonradan bir sürü hayal kırıklığı olacak genç isim de kadroya katılıyordu.. Kadro kurmak dediğiniz şey de böyle birşey zaten, 10 adam alırsınız, 3 tanesi takımın iskeleti olur, 2 tanesi rotasyon, 5 tanesi bekleneni veremez.. Daha sonra topladığınız bu oyuncular bir süre beraber oynadıktan sonra "takım" halini alırlar.. 

Burada çok önemli bir nokta, kadroyu Ersun Yanal'ın şekillendirmiş olması.. Daha sonraki yıllarda Şenol Güneş'in yapamadığı şey aslında bu oldu. Ersun Yanal malzemeyi de kendi seçerek iyi bir yemek yapan aşçı iken, Şenol Güneş elindeki malzemeden iyi yemek çıkarak bir aşçı oldu hep. Nitekim, Şenol Güneş'in elindeki  malzeme bitince yemek de yapamaz oldu, malzeme almaya pazara çıktığında ise mutfağı bir sürü gereksiz malzeme ile doldurdu.. Transfer politikalarında ben hiç birzaman yönetimi (Sadri Şener) suçlamam.. Transferi hoca yapar ve yapmalıdır.. Hoca yönetime alternatifli isim vermelidir.. Şenol Güneş teknik direktörlüğü boyunca bu konuda sınıfta kalmıştır. Şenol Güneş, transfer konusunda etkin olamayınca, Sadri Şener de menejerlerin insafına kaldı, sonuç ortada..

Trabzonspor'un kadrosunun son iki yıldır talan edilmesinde bile Sadri Şener'den çok Şenol Güneş'i suçlu bulmuşumdur hep.. Sonuçta bu oyuncular senin elinin altında, onları ikna etmek Şenol Hoca'nın işi olmalı.. Nasıl Selçuk'un Galatasaray'a gitmesini ayarlayan, ikna eden Ünay Aysal değil Fatih Terim ise, Trabzonspor'da kalmasını da Sadri Şener değil, Şenol Hoca sağlamalıydı..

Konu açılmışken şunu da yazalım, ucunda şampiyonluk da olsa, Trabzonspor gibi takımlar, sözleşme yenilemeyen "yıldız" oyuncularını kadro dışı bırakmalı.. Aksi halde, gördüğümüz gibi zararı çok daha büyük olabiliyor..

Tolunay Kafkas'a gelirsek, genel olarak olumlu bakmamakla beraber, belki de Trabzonspor'a faydası bu transfer konularında olacaktır. Çünkü, Tolunay hocada Ersun Yanal gibi pörtföyü geniş bir hoca. Kayserispor ve Gaziantepspor'a kazandırdıkları ortada, zaten geldiğinin ikinci günü iki tane gurbetçi isimi de Trabzonspor'a kazandırdı.. ve futbolcu izleme komitesini lav etti (şu ana dek gördüğümüz tek olumlu icraatı).

Burada akıllara gelmiyor değil, neden transfer konusunda daha önceden Tolunay Kafkas'tan yardım alınmadı diye.. Acaba Tolunay Kafkas mı bilgi paylaşmadı, yoksa Şenol Güneş mi fikir sormadı.. Cevabı önemli olan bir soru...

Belki de Şenol Güneş teknik direktörlüğü sürecinde, futbolcu izleme ve transfer konularını Tolunay Kafkas ile yürütebilseydi çok daha uyumlu bir birliktelik çıkabilirdi ortaya.. İyi malzemeleri bulan tedarikçi Tolunay Hoca, iyi malzemeden iyi yemek yapan aşçı Şenol Hoca..Gelelim Tolunay Kafkas'ın teknik direktör olarak tercih edilmesine.. 
Kendisi taraftarın çok sevdiği isimlerden.. Taraftarın takımın başında görmek istediği, kendi Guardiola'ları olsun istediği isimler Tolunay, Ünal, Şota diye devam eder... Tolunay da bu kontenjandan deneyelim amacıyla takımın başına getirildi.. Taraftar destekliyor şimdilik, çünkü onlar da bir Guardiola olsun istiyorlar takımın başında.. 

Gel gör ki, gerçekler öyle değil.. Tolunay'ın kariyeri nedir, ne yapmıştır ? Türkiye'deki dört büyük takımdan birinin hocası olmak için yeterli midir sorusuna cevap verebiliyor muyuz, mevzu budur.. Bu durum birçok benzer hoca için geçerli aslında, Bülent Korkmaz, Mehmet Özdilek, Şota, Abdullah Avcı, Rıza Çalımbay, Fuat Çapa ve hatta Samet Aybaba.. Bu isimler gelecekte iyi hocalar olabilirler, ama şu an itibariyle kendilerini kanıtlamış değiller.. O seviyeye gelebilmiş değiller.. 

4 büyük takım dışında kendini kanıtlayabilen Türkiye'deki isimler Yılmaz Vural, Ersun Yanal, Ertuğrul Sağlam ve belki biraz da Hikmet Karaman. Bunların dışındaki diğer isimler Samet Aybaba, Mehmet Özdilek ve Abdullah Avcı dahil, büyük takımlara birkaç beden küçük gelir... 

Konuyu dağıtmayalım, Tolunay Kafkas'a geri dönecek olursak, kariyerinde bir Türkiye kupası var, bir de Avrupa'da bulduğu gurbetçi yetenekler.. Başka ? Başkasını söyliyim ben, koca bir sıfır.. Ne Kayserispor'da, ne de Gaziantepspor'da futbol adına ortaya birşey koyamadı.. Zaten her iki takımı da çok kötü bir noktada bıraktı.. Burası çok önemli, zira her takımın inişleri çıkışları olabilir, ama kriz yönetimi de büyük takım hocalarının önemli özelliklerinden olmalı Tolunay Kafkas için ise kriz yönetimi futbolculara kızmak ve durumu daha kötüye götürmekten başka bir anlam taşımıyor.. 

Gaziantepsipor'da hangi futbolcuydu hatırlamıyorum, bir röportajda bu futbolcu Tolunay için, maçtan önce sadece "çıkıp erkek gibi oynayın" diye gaza veriyor, taktik olarak hiçbirşey anlamıyorduk gibisinden birşeyler söylüyordu.. İşte Tolunay Kafkas'ı özetleyen durum budur.. Trabzonspor'a nasıl bir futbol kimliği kazandırabilir.. Belki Tolunay'ın kafasında planlar olabilir, ama mesele Tolunay'ın kafasındaki planlar değil, geçmişinde gerçekleştirdiği planlar.. Ve Tolunay'ın geçmişinde bir futbol felsefesi ben göremiyorum.. Bir dönemk Makukula'ya şişirilen uzun topları saymazsak tabiki...

Tolunay geldiğinden beri bir yorum yapmadan, maçlardan da bir beklentim olmadan izliyorum, sadece oynatmaya çalıştığı sistemi anlamaya çalışıyorum.. Ve açıkçası anlayamıyorum.. Şenol Güneş yönetiminde çok kötü oynadığımız maçlarda bile Şenol Güneş'in ne oynatmaya çalıştığını anlıyordum ama Tolunay'ı anlayamıyorum.. Daha çok yeni biliyorum ama gördüğüm kaotik bir gaz futbolundan başka birşey değil.. Tüüüüm bu yazdıklarıma büyük bir parantez olarak Trabzonspor'un Burak'tan sonra forvetsiz oynadığı gerçeğini de yazmak lazım... Bu da yine Şenol Güneş'in sorumluluğu olarak gördüğüm bir konu.. Burak'ın geçen sezona yıldırım gibi başlamasıyla sezon sonu gideceği belli olmuştu, ve belki Ocak ayından başlayarak forvet arayışlarına başlanması gerekiyordu.. Bir yıl boyunca birşey yapmazasnız, son gün transferiyle Janko'ya kalırsınız... Dün izlediğimiz Kasımpaşaspor maçında bile, çok iyi oynamamasına rağmen Trabzonspor'un bir forveti olmuş olsaydı, 3 puanı alan taraf olabilirdi rahatlıkla... Ve Türkiye'de maçı kazandığınız sürece, işler çok daha farklı ilerleyebiliyor.. 

Yazının başında söyledim, Ersun Yanal keşke hala bu takımın başında olsaydı.. Kan değişimine karşıyım ben, Ersun Yanal'ında, Şenol Güneş'in de ve hatta Hugo Broos'un da kovulmalarına karşıydım. Bugün de Tolunay'ın ayrılmasına karşıyım, devam etmeli yıllarca.. Ama burada mesele, hocayı getirmek değil, getirdiğin hocayla uzun projeksiyonlu plan ve program yapabilmek.. Sadri Şener'i eleştirdiğim nokta da bu olur sadece.. Ersun Yanal'ı da, Şenol Güneş'i de ve hatta Hugo Broos'u da daha çok sahiplenebilirdi..
Sıra gelmişle son birkaç söz de Sadri Şener için... 
Trabzonspor için bugüne kadar gördüğüm en doğru isim.. Mafyatik değil, siyasi değil.. İşadamı ve okumuş.. Vizyonu olan, sempatik ve de işi bilen bir insan.. 
Hatası yok mudur, vardır elbet.. Hem de çok.. 
Art niyeti var mıdır peki, ya da kulüpten rant sağlamak mıdır amacı ? Kesinlikle hayır... 
Trabzon insanından ve Trabzonspor taraftarından hiç yardım veya destek görmüş müdür peki... Ben görmedim öyle bir destek.. 
Kendisinden başka elini taşın altına sokan çıkmış mıdır Trabzonspor camiasından.. Faruk Özak, Mehmet Ali Yılmaz, Albayrak'lar dahil ben görmedim.. 
Yerel Trabzon medyasına hiç girmiyorum...
Şike konusuna da girmemiş olmam, bunun hikayenin dışında tuttuğum anlamına gelmez. Belki bu 6 yılın başrolünde şike var... 
Ama keşke Trabzonspor camia olarak geçmişten ders çıkarabilse, küçük rantları peşini bıraksa, uzun vadeli planlamalar yapabilse ve hepsinden önce başka Sadri Şener'ler çıkartabilse.. 


Hiç yorum yok: